Så fik vi startet på SENIOR fiskeriet

Seniorer samlet ved K2

Der var en del af foreningens medlemmer, der valgte at tilbringe den 1. maj i selskab med fiskestangen, ved vort dejlige fiskevand. Det vidnede foreningens P-pladser alt om, men det virkede nu ikke, som om fiskene havde samme opfattelse – Vi observerede det i hvert fald ikke.

Vejret var fra morgenstunden lidt råkoldt med småregn. Men humøret steg et par grader, da seniorerne mødtes ved K2, for at spise deres medbragte frokost. Snakken gik vældigt, der blev fortalt om oplevelser fra de sidste par ugers fiskeri. Keld var den eneste, som i løbet af formiddagen, havde haft et tilbud ved hans wobler.
På billedet ses fra venstre Bjarne, Erik, Bent, Arling, Gerda, Keld og Carl.
Mon ikke vi inden længe kan læse om fangster, nu hvor vandstanden er steget lidt igen.
Næste senior fisketur er den 15. maj.
Fortsat Knæk og Bræk.

Comments are closed.