Så fik vi startet sæsonen den 16. April 2024

Mogens Petersen laks 96 cm 8,9 kg

Ribe Sportsfiskerforening fik startet sæsonen på en rigtig hyggelig måde. Flere af foreningens medlemmer, mødtes ved K2 fra morgenstunden, hvor der var mulighed for at nyde en god kop kaffe med rundstykker.

Spændingen var stor, hvor længe mon der vil gå inden vi kunne høre eller se at den første laks var blev fanget. Men lidt før kl. 10 kom Mogens Petersen, Højer ind til K2 med sin flotte laks på 96 cm 8,9 kg. Så nu bliver det spændende at se hvem der ellers fanger noget i løbet af dagen. Vi venter spændt på at høre fra jer….

Mogens præsentere sin flotte laks

Ja der kom desværre godt 25 mm regn mere i løbet af natten – så vand har vi nok af

Henning og Finn får sig lige et rundstykke

Snakken går vældig når man er i godt selskab

Foreningens stærke mænd… hjalp lige med at få et bænksæt ud.


NB: RSF har fået oplyst at der er problemer med indrapportering, Så vær tålmodig DTU arbejder på at få løst problemet.

Comments are closed.