Ribe Sportsfiskerforening POKALER 2020

Den årlige uddeling af pokaler, sker normalt på generalforsamlingen, men bestyrelsen har valgt at løfte sløret allerede nu. Præmieoverrækkelsen vil ske senest ved den udsatte generalforsamling eller ved først kommende arrangement.

Årets største Havørred er fanget af Dennis Flynder Rasmussen, 85 cm 7,2 kg fanget i Ribe å den 4. oktober

Årets største laks er fanget af Dennis Hynkemejer, 104 cm 11,5 kg fanget i Gels å 27. maj

Årets største fisk fanget af en junior medlem, her er der ikke tilmeldt nogen.

Garnet Mathiasens mindepokal, Pokalen uddeles til et medlem af foreningen, som ved sin optræden, initiativ, iderigdom eller lignende har gjort sig fortjent til en virkelig påskønnelse samt været et lysende eksempel for andre.

Her har bestyrelsen tildelt den til Anton Schmidt og Henrik Axelsen, som for et par år siden måtte deles om den. Disse to ildsjæle vedligeholder udenoms arealerne, borde og bænke, ved K2 som foreningens medlemmer nyder stor glæde af når de tager sig et hvil i forbindelse med fiskeriet ved åen. Ligeledes er de begge to aktive i forbindelse med udsætninger af lakse yngel.

Læs mere her om foreningens Pokaler og konkurrence regler: http://www.ribefisker.dk/?page_id=4394

 

Comments are closed.