Ribe Sportsfiskerforening 80 år

Ribe Sportsfiskerforening blev stiftet 18. februar 1941, på baggrund af nogle initiativrige lystfiskere fra Ribe.

I protokollen fra dengang kan man læse, hvorledes disse prægtige mænd en februar morgen cyklede ud for at tegne kontrakter med de forskellige lodsejere og derved sikre fiskeretten til foreningen.  Foreningens fiskevand ligger i en fantastisk natur ved Ribe å, Gels å og Flads å, som omfavner foreningens klubhus K2. På bænkene ved foreningens p-pladser ved henholdsvis Poulsens Plads og Peters Plads, er der helt sikkert fortalt mange gode lystfisker historie gennem årene. Foreningen tegner dags dato ca. 348 medlemmer, som gennem årene har fanget mange flotte laks og havørreder.

På billedet ses Ribe sportsfiskerforenings første formand H.P. Sørensen, med en Laks på 16 kg samt havørred på 6 kg.

 Selve fødselsdagen fejres ikke p.g.a. den nuværende Corona virus, men vi glæder os til at se mange medlemmer i forbindelse med foreningens arrangementer, når forholdene tillader det.  Vi håber at alle må få en rigtig god sæsonstart den 16. april.

Mvh. Bestyrelsen RSF.

Læs mere om foreningens historie via dette link:

Foreningens historie samt tilbageblik – Ribe Sportsfiskerforening (ribefisker.dk)

Nyd mange af de skønne billeder på hjemmesiden, der er under fanebladene ”FANGSTER” – ”FOTO GALLERI”

Comments are closed.